Co robimy
"Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?" - Martin Luther King Jr.

Od wielu lat w szkole działa wolontariat, który organizuje wiele ważnych i cennych inicjatyw.  Cykliczne akcje charytatywne organizowane przez naszych uczniów wspierają m.in. środowisko lokalne odpowiadając na jego liczne potrzeby.

1) Szlachetna Paczka - jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce oparty na pracy wolontariuszy, którzy docierają do najbardziej potrzebujących rodzin. Uczniowie wybierają rodzinę, której dedykowana jest pomoc i odpowiadają na jej konkretne potrzeby.

2) "Kopal's got Talent" - cykliczny koncert charytatywny, który odbywa się w Bielskim Centrum Kultury. Uczestnicy koncertu to nikt inny jak nasi utalentowani uczniowie oraz zaproszeni goście. Śpiew, popisy instrumentalne, taniec w różnych odsłonach i kabaret wypełniają każdą minutę koncertu, którego nadrzędnym celem jest niesienie pomocy innym.''

3) Zbiórka dla Pogotowia Opiekuńczego - każdego roku organizowana jest u nas akcja zbierania tego, co w Pogotowiu najpotrzebniejsze. Przybory szkolne, zabawki, środki czystości, ubrania, słodycze, książki - wszystkie te dary serca zapakowane do wielkich kartonów jadą na ulicę Lompy i tam cieszą tych, którzy powodów do radości mają nieco mniej niż my.

4) Zbiórka koców i karmy dla podopiecznych Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Reksio" w Bielsku-Białej - mikołajkowy prezent dla psiaków i kociaków, które otrzymują schronienie i profesjonalną opiekę w tym ośrodku.

5) Słodkie Czwartki - uczniowie umilają czwartkowe przerwy między lekcjami domowymi wypiekami wykonanymi samodzielnie lub z pomocą mam, babć, cioć, a nawet tatusiów, a zebrane pieniądze przekazywane są na cele charytatywne. Dzięki nim wsparliśmy m.in. wyjazd polskich lekarzy do Afryki, żyjących w ubóstwie działaczy opozycji z czasów PRL-u, czy wymagające drogich operacji dzieci.

6) Góra Grosza - co roku, na przełomie listopada i grudnia odbywa się zbiórka monet, której celem jest pomoc wychowankom domów dziecka i rodzin zastępczych. "Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie."

7) Świąteczna zbiórka dla potrzebujących z parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Przed świętami Bożego Narodzenia zbieramy dary dla potrzebujących - żywność, środki czystości, słodycze - które później są przekazywane parafianom będącym  w trudniejszej sytuacji materialnej.

8) Kiermasz świąteczny - sprzedaż ozdób, przetworów, ciast i wszelkich innych produktów handmade organizowana jest rokrocznie w naszej szkole. Dochód przekazywany jest dla konkretnej osoby potrzebującej pomocy - pomagaliśmy m.in. finansować rehabilitację Dorotki, Tosi i Patryka.

9) Bieg dla Hani / Mai - rodzinna impreza sportowa gromadząca amatorów aktywnego wypoczynku, w której uczestniczą regularnie niektórzy nasi uczniowie. Dochód przeznaczony jest na rehabilitację lub leczenie chorych dzieci.

10) Współpraca z fundacją Arka poprzez udział w licznych akcjach organizowanych przez fundację m.in. zbieranie książek na kiermasz, którego celem było wsparcie dla dzieci z Domu Dziecka, czy akcja “Choinka nadziei” - występ artystyczny naszych najmłodszych Kopalinek dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, który co roku przynosi wiele wzruszeń.

11) Współpraca ze stowarzyszeniem „Hajstra” i wolontariat w świetlicy środowiskowej “Fabryka Marzeń” - nasi uczniowie pomagają w odrabianiu zadań domowych i organizacji czasu wolnego wychowankom świetlicy.

O wszystkich naszych działaniach informujemy na bieżąco w Aktualnościach na stronie internetowej szkoły.