Aktualności

Wielcy mistrzowie i standardy muzyki improwizowanej - instrumenty dęte

W dniu 14 marca 2019 r. uczniowie klas piątych uczestniczyli w spotkaniu pt. „Wielcy mistrzowie i standardy muzyki improwizowanej - instrumenty dęte”. Wiele ciekawych informacji o jazzie, improwizacji muzycznej oraz instrumentach dętych przedstawił wybitny muzyk, saksofonista i klarnecista, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach adt. dr hab. Jerzy Główczewski. Zaprezentował również ciekawe utwory muzyczne znane m.in. z filmów Walta Disneya.

Uczniowie z zainteresowanie słuchali brzmienia saksofonu altowego, sopranowego oraz melodii zagranej na flecie poprzecznym.

Dzień Mózgu

W dniu 18 marca w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu.

Z tej okazji uczniowie biorący udział w kole technik pamięciowych przygotowali ciekawą prezentację, w której przedstawili historię powstania tego święta oraz ciekawostki związane z funkcjonowanie naszego mózgu. Uczniowie klas 4-8 mogli dowiedzieć się, jak należy wspomagać pracę naszego mózgu, co stanowi jego zagrożenie oraz jak efektywnie się uczyć.

Prelekcja zakończyła się krótkim konkursem oraz poczęstunkiem w formie orzechów i czekolady (dla dobrego funkcjonowania mózgów naszych uczniów na kolejnych lekcjach w tym dniu).

Prezentacja dostępna >> tutaj <<

Dzień Holenderski

15 marca 2019r. po raz kolejny zorganizowaliśmy Dzień Języków Obcych. Tym razem klasa 4b, wraz z wychowawczynią, Panią Anną Łańko-Kowalską, przygotowała przedstawienie na temat Holandii. W trakcie występu dzieci zaprezentowały Paradę Kwiatów w stylu holenderskim oraz przedstawiły liczne ciekawostki na temat opisywanego kraju.

Uczniowie włożyli wiele serca w odgrywanie swoich ról, przygotowali również sporo akcesoriów takich jak wielkie okno z kartonu, postać ze słomy czy też kartonowy samochód, którym można było jeździć po scenie. Natomiast piękne tulipany i płatki kwiatów stworzyły prawdziwie wiosenną atmosferę.

Dwóch Czarnych Piotrów częstowało publiczność holenderskim serem, a pod koniec przedstawienia każdy mógł skosztować śniadania po holendersku czyli kanapki z masłem, posypanej słodkimi cukierkami. W bufecie holenderskim znalazły się również takie specjały jak: pierniczki, ciastka pomarańczowe z migdałami oraz Poffertjes, które można porównać do amerykańskich pancakes.

Zarówno dzieciom jak i rodzicom dziękujemy za ogromny wkład pracy, dzięki któremu mogliśmy przeżyć tę niezwykłą przygodę i lepiej poznać kraj, jakim jest Holandia.

I Puchar Dyrektora w narciarstwie

13 marca 2019 roku, na stoku narciarskim Siglany w Wiśle, odbyły się zawody o I Puchar Dyrektora Szkół im. W. Kopalińskiego w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Pomysł zrodził się początkiem roku, kiedy okazało się, że popularność wspomnianych sportów cieszy się w naszej szkole ogromnym zainteresowaniem. Impreza została zorganizowana w sposób profesjonalny, nie ustępując innym tego typu, z dużo dłuższym stażem i większą renomą.

Prawdopodobnie były to najmocniej obsadzone narciarskie zawody szkolne na całym Śląsku, ponieważ po wczorajszej ostatniej edycji Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży okazało się, że Dwujęzyczna Szkoła im. W. Kopalińskiego ma najlepszych narciarzy w województwie!! I Puchar Dyrektora okazał się ważnym wydarzeniem, ponieważ zjawili się na nim wszyscy nasi najlepsi alpejczycy. Potwierdzili oni swoje wysokie umiejętności, fundując wszystkim zgromadzonym fantastyczne widowisko.

W zawodach brało udział 40 zawodników, którzy byli podzieleni na 5 kategorii. Pierwszą tworzyły dziewczyny z klas 4-6, w której najwyższy stopień podium należał do Tosi Dobrzańskiej, za jej plecami uplasowała się Nicola Dziekanowska, a trzecia na mecie zameldowała się Marysia Cembrzyńska. Kolejną grupą byli chłopcy klas 4-6, a najszybsi w niej byli Leon Janik, Marcin Bożek i Piotr Sokołowski. Następnie startowały dziewczyny klas 7 i starsze i w tej kategorii pierwsza była Maja Dobrzańska, paręnaście setnych za nią dotarła na metę Emilka Lenert, a najniższy stopień podium przypadł Marii Hołubińskiej. Wśród chłopaków klas 7 i starszych rywalizacja była bardzo zacięta, a zwycięsko wyszedł z niej Wojciech Gałuszka, za jego plecami znalazł się Mateusz Dawid, natomiast trzeci na mecie był Janek Kazimierski. Ostatnią grupę tworzyli snowboardziści, z których najszybszy był Janek Pająk, drugi - Bartłomiej Majdak, trzecia natomiast Nadia Purzycka.

Impreza była bardzo udana i mam nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

Na sam koniec chciałem podziękować za pomoc rodzicom, bez których te zawody na pewno nie stałyby na tak wysokim poziomie, firmie Outdoorzy.pl, która była sponsorem nagród, klubowi Racing Kids za użyczenie fotoceli, wyśmienitemu fotografowi – Ignacemu Cembrzyńskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Pucharu.

Bal Karnawałowy

Miniony piątek upłynął jako dzień karnawałowych radości i nietuzinkowych przebrań.
W klimatycznie przygotowanej sali bawił nas Klaun Popek, który swoją energią zachęcał wszystkich do zabawy. Chętnych oczywiście nie brakowało, więc karnawałowa impreza była niezwykle udana. Po balowej sali krążyły słodkości, a taneczne hity przeplatały się z konkursami i zabawami. Rangi tej imprezie dodawał fakt, że pojawiło się na niej wiele znakomitych postaci: były księżniczki i koronowane głowy, postacie z bajek, żołnierze i rycerze, niespodziewanie odwiedził nas również Michael Jackson.

Kończymy karnawał z przytupem, licząc na to, że może jeszcze kiedyś powtórzy się TAKI BAL...