W hołdzie dla Niepodległej

Z okazji sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie “Kopalińskiego” wzięli udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych uroczystościach. Klasa IB LO zaproponowała muzyczno- poetycką podróż do wydarzeń sprzed ponad wieku, wprowadzając nas w melancholijny nastrój tych listopadowych dni.

Ceremonia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania “Mazurka Dąbrowskiego”. Oddaliśmy w ten sposób hołd naszej Ojczyźnie, łącząc się w tych szczególnych chwilach z innymi uczestnikami akcji “Niepodległa do hymnu”. Następnie na scenie wybrzmiały najbardziej znane pieśni patriotyczne przeplatane poezją poświęconą wydarzeniom z 1918 roku.

Całą uroczystość zakończyło przemówienie Pani Dyrektor, która, podkreślając rangę święta, życzyła wszystkim zebranym, byśmy umieli ową wolność doceniać i w pełni z niej korzystać.

Naszej kochanej Jubilatce życzymy kolejnych co najmniej stu lat!

Turniej piłki nożnej

4 listopada 2019 roku odbyły się zawody piłki nożnej w ramach Turnieju o Puchar Tymbarku. Nasza szkolna drużyna , pod nazwą Gang Kopala, wzięła w nich udział pierwszy raz. Wystartowaliśmy w kategorii U-12. Reprezentowali nas uczniowie klasy 5a: Rafał Starzyk, Wiktor Wróbel, Iwo Puda, Piotr Habelak, Stanisław Suwała, Dawid Brzózka oraz przedstawiciel klas trzecich Bryan Dybczak.
W grupie Gang Kopala zmierzył się z BBTS Podbeskidzie z rocznika 2008 oraz Szkołą Podstawową nr 9. W pierwszym meczu lepsi okazali się rywale z BBTS zwyciężając 6:0. Jednak w drugim spotkaniu nasi uczniowie powetowali sobie porażkę, zwyciężając z "9" aż 3:0, czym zapewnili sobie awans do półfinału. W nim przyszło się zmierzyć po raz kolejny z Podbeskidziem, ale tym razem z rocznika 2009. Znowu okazało się, że trenujący codziennie zawodnicy BBTS są za mocni i zwyciężyli 5:0.
Nasz zespół dotarł do strefy medalowej, co można uznać za duży sukces. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i medalami, i z zadowoleniem opuszczali obiekt BBTS Rekord, gdzie odbywał się turniej.

KopalTrep na Czantorii

Zgodnie z planem – w ostatnią sobotę października - pokaźna, bo licząca dwadzieścioro troje uczniów grupa, stawiła się u podnóża Czantorii - szczytu wznoszącego się na granicy Polski i Czech na wysokości 995 m n.p.m.

Skład grupy był bardzo różnorodny - liczna reprezentacja klasy 7a, meldująca się niemal na każdym naszym wyjściu, jak również nowe twarze uczniów z klas piątych, dla których miała to być pierwsza, wspólna wspinaczka w ramach szkolnego koła.

Za drogę prowadzącą nas na szczyt obraliśmy czerwony szlak wiodący z Ustronia Polany wzdłuż kolejki linowej. Podejście, wiodące praktycznie cały czas stromo pod górę, okazało się niemałym wyzwaniem. Wspaniała pogoda i rozciągające się widoki oraz możliwość częstych postojów na odpoczynek i uzupełnienie węglowodanów pozwoliły wszystkim na szczęśliwe dojście do celu.

Najlepsza zabawa zaczęła się jednak podczas zejścia z góry trasą narciarską. Duże nachylenie porośniętego trawą i usłanego liśćmi terenu dały dzieciakom okazję do harców i radosnych pląsów - widok bezcenny:)

Halloween

31 października 2019 roku uczniowie klas 0-3 Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej im . W. Kopalińskiego wzięli udział w zabawie kostiumowej z okazji Halloween. Najmłodsi mieli okazję potańczyć przy dźwiękach strasznej muzyki, stworzyć mumię, zagrać w „dyniowe” kręgle i polować na ukryte duszki.
Po zabawie przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany w salach lekcyjnych.
Wydarzenie uwiecznione zostało na pamiątkowych zdjęciach klasowych.

“Pan Tadeusz” muzycznie

W minionym tygodniu uczniowie klas ósmych mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez grupę TeatrowoToiOwo “lekcję na scenie”, a w jej ramach krótką opowieść o epopei narodowej.

Podana w niecodzienny sposób lektura bardzo wszystkim przypadła do gustu. W przedstawieniu nie zabrakło bowiem muzyki- od klasyki do hip-hopu- recytacji dużych fragmentów tekstu, komizmu i satyry. Całość dopełniały ciekawe stroje (niekoniecznie rodem z XIX wieku), aktorzy wcielający się w kilka postaci (występowali we czworo) oraz różnokolorowe światła, które czasami przenosiły widzów w “klimaty dyskotekowe”. Na koniec zabrzmiał jednak tradycyjny polonez będący tłem do jakże ważnego przesłania: Kochajmy się!

Jako iż epopeja jest dla ósmoklasistów lekturą obowiązkową, mamy nadzieję, że przedstawienie stanowiło rodzaj podsumowania dużego cyklu lekcji jej poświęconego.