Aktualności
W połowie majowego weekendu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z klasy 1 a uczciły ten dzień odświętnym strojem. Zapoznały się z historią tego święta, obejrzały wiele materiałów multimedialnych, m.in. przygotowany przez MSWiA Miniprzewodnik „Biało – Czerwona” oraz samodzielnie wykonały flagi. Święto to zostało ustanowione stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje, patriotyczne marsze. Wspólne świętowanie uroczystości państwowych to okazja do okazania szacunku, uznania dla tradycji, propagowania wiedzy o tożsamości oraz symbolach narodowych. Tego dnia szczególną troską otaczamy jeden z symboli narodowych – flagę państwową. Każdy z nas może uczcić ten dzień poprzez jej wywieszenie w okolicy swojego domu. Dobrym pomysłem jest także wyeksponowanie barw narodowych w postaci kotylionu umieszczonego w widocznym miejscu na swoim ubraniu.
Podstawowy dylemat każdego zajmującego się edukowaniem dotyczy nadawaniu wiedzy indywidualnego oblicza. Podobnie rzecz się ma z muzyką, z tą jednak różnicą , że ta potrafi przebić się przez zapory, przez które słowu przebić się znacznie trudniej. Na takim to gruncie zrodził się Jazz, którego historię, z okazji Światowego Dnia Jazzu, omawialiśmy na czwartkowych lekcjach muzyki.
Co takiego niesamowitego niesie ze sobą ten rodzaj muzyki? Ogromną skalę możliwości komunikacji niewerbalnej i wrażliwości. To jak esej na dwa, trzy instrumenty , w zależności od tego, co chce się przekazać. Jazz niesie ze sobą głęboką, ponadczasową filozofię wyrażoną nie w słowie, a dźwięku. Wiele osób lubi pewną chropowatość, szorstkość saksofonu, która zawiera wiele prawdy o człowieku, prawdy wyrażonej również w aspekcie wizualnym.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do przeglądania prezentacji przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Zadanie nie było łatwe, ponieważ mieli na to jedynie parę godzin. Wiele razy udowadniali już, że można na nich liczyć. Naprawdę możemy być z nich dumni !
4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Święto to zostało zainicjowane przez australijskiego strażaka J.J. Edmondsona w 1998 roku dla uczczenia pamięci jego pięciu tragicznie zmarłych kolegów. Jest to okazja
do wyrażenia szacunku dla niezwykle ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków- dla ich męstwa, bohaterstwa i odwagi. Symbolem strażaków stała się czerwono-niebieska wstęga. W Polsce 4 maja obchodzone jest także święto patrona strażaków – Św. Floriana.
Uczniowie klas najmłodszych na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej rozmawiali o blaskach i cieniach pracy strażaków. Dzieci poznały historię dzielnego Wojtka z lektury „Jak Wojtek został strażakiem”, a także miały okazję oglądać film edukacyjny oraz rozwiązywać quizy i zagadki związane z tematem. Owocem ich pracy są piękne plakaty promujące numery alarmowe.
Kiedy wydawało się, że ten rok można już uznać za stracony- żadnych wyjść, wyjazdów czy większych akcji, ba, lekcje w domu- uczniowie klasy IIc LO zaproponowali organizację corocznego koncertu charytatywnego, by w niełatwych czasach pandemii powalczyć o namiastki normalności, wspólnoty i bezinteresownego dobra.

I udało się. Na propozycję imprezy entuzjastycznie odpowiedziała spora grupa młodych ludzi, którzy przygotowali filmiki ze swoimi występami. A były wśród nich występy solowe i zespołowe, wokalne i instrumentalne, tańce i akrobacja, a nawet zdjęcia i obrazy. Swoimi pokazami wsparły nas także dwa profesjonalne zespoły- Saturday Fever z Prywatnej Szkoły Baletowej (choreografia A. Jurczak) oraz Klika ze Szkoły Tańca Cubana (choreografia Mikołaj Strzyż). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Pan Prezydent Jarosław Klimaszewski.

Wszystkie dostarczone filmy wraz z doskonałą konferansjerką zostały zmontowane i wyemitowane w środę, 21 kwietnia w serwisie YouTube, a wydarzenie to stało się świętem całej społeczności szkolnej. Oprócz dostarczenia nam dużej dozy dobrej zabawy ma ono jeszcze jeden cel- jak zawsze służy wsparciu Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży PARASOL. Prosimy o wsparcie!

Tak więc dziękujemy wszystkim- artystom, konferansjerom, ekipie technicznej- za ten wielki pokaz jedności, wspólnoty, radości i altruizmu. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Lokalne media, które dostrzegły nasz koncert, podkreślają nie tylko Wasze umiejętności, drodzy Uczniowie, ale i chęci i zaangażowanie. Pokazaliście, że i w czasie nauki zdalnej, rozłąki i tęsknoty można być razem. Dziękujemy także naszej wiernej Publiczności, bez której to wydarzenie nie byłoby takie samo.

“Spróbuj opiewać okaleczony świat”- tym cytatem z wiersza Adama Zagajewskiego konferansjerzy powitali widownię, zwracając się do gości ze swego rodzaju apelem, byśmy nie przestali kochać życia, afirmować rzeczywistości, choć mocno się ona zmieniła. Może nawet tym bardziej musimy ją celebrować, taką okaleczoną, pełną bólu, ale przecież cały czas naszą- złożoną także z pięknych chwil i wspomnień. Na zakończenie prowadzący dodali za Jeremim Przyborą, zapowiadając przyszłoroczny koncert już w realu:
Żeby coś się zdarzyło...
Trzeba marzyć
16 kwietnia b.r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. ,,Wiosna w poezji dziecięcej”, którego celem było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, popularyzowanie poezji dziecięcej, kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości, promowanie talentów recytatorskich oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Wyniki konkursu są następujące:

W klasach pierwszych:

I miejsce – Zuzanna Anders 1b